تحقیق در مورد ماوس

درباره تاریخچه mouse
                       

● تاریخچه mouse

داگلاس انگبارت ماوس را در یک موسسه تحقیقاتی اختراع کرد نام این موسسه استانفورد بود ولی بعد از چند سال یعنی در سال ۱۹۷۰ شرکت زیراکس در کالیفرنیا با رهبری جک هالی و با کمک نمونه ساخته شده توسط داگلاس موفق شد ماوسی طراحی کنند که کارایی بالایی داشت

این روند ادامه یافت تا در سال ۱۹۸۲ شرکتی به نام ماس سیستم ابتدایی ترین ماوس را برای رایانه های پرسونال آی بی ام تولید کرد البته قطب بدون انکار رایانه یعنی ماکروسافت هم در سال ۱۹۸۳ موس دو کلیدیخود را به جهانیان عرضه کرد

البته در آن زمان به خاطر کم بودن وسعت کار با رایانه در ابتدا مفهوم ماوس درک نمی شد و جایگاهی نداشت ولی با ورود برنامه های آفیس و برنامه های مشابه کاربران فهمیدند که ماوس به آنها کمک خواهد کرد کارها سریع تر پیش رود

● آنالیز موس

ماوس تقریبا جز ساده ترین سخت افزارها می باشد ولی معرفی بخش های مختلف آن خالی از لطف نیست

● قاب ماوس

قاب ماوس همان شکل ظاهری ماوس هست که مشاهده می کنید و قطعات داخلی را محافظت می کند و از یک جهت بسیار مهم هست و آن نوع معماری ماوس هست که باید طوری باشد که انگشتان و دست دچار خستگی نشوند

● گوی ماوس

این بخش مخصوص ماوس های تقریبا قدیمی هست و وقتی شما ماوس را روی سطحی حرکت می دهید آن گوی هم همان طور حرکت می کند و لازمه حرکت خوب و بدون اشکال گوی تمیزی سطحی است که موس روی آن می باشد معمولا گوی ها لاستیکی هست و دارای مرکزیت فلزی است.

● غلتک

یکی از بخش های مهم ماوس همین غلتک ها هستند آنها به صورت قائم قرار دارند و تمام جهت هایی که ماوس می تواند طی کند را حمایت می کنند تا در نتیجه حرکتی از دید ماوس پنهان نماند

● چرخ ها

هر کدام از غلتک های ماوس به چرخی .صل هستند به این ترتیب غلتکها هم زمان با گوی تکان می خورند با حرکت خود چرخ ای متصل به انتهای خود را نیز می چرخانند

بخش هایی دیگر هم هستند که تنها نام آنها برده می شود و زیاد در بحث این مقاله نمی گنجد که تک تک درمورد آنها توضیح دهیم میله های هادی دیودها و آشکارسازهای نوری و کلیدهای موس بخش ای دیگر این سخت افزار هستند

● راهنمای خرید

ابتدا باید شما تعیین کنید چه گونه ای از ماوس را نیاز دارید ماوس های مکانیکی به علت دردسرهای زیاد امروزه کمتر خریداری می شوند و از گزینه ماوس های نوری استفاده می شود به چند علت اول اینکه آنها نیاز به تمیز کردن گوی و محیط زیر ماوس ندارند و همه جا و راحت کار می کنند و دلیل مهم تر اینکه دقت حرکت بیسار بیشتری دارند و شما حتی می توانید در برنامه های گرافیکی روی پیکسل ها هم در مقیاس بالا با ماوس نوری حرکت کنید

بعد از انتخاب نوع ماوس باید رابط درگاه سریال آنرا مورد ارزشیابی قرار دهید امروزه دو نوع استاندارد در پیش روی داریم

بیشتر رایانه ها از رابط ۹ پایه ای دی استفاده می کنند ولی برخی از رایانه ها از رابط ۲۵ پایه ای بهره می برند حالا چرا؟ چون در برخی از رایانه ها رابط ۹ پایه ای موجود نیست و در برخی در رایانه ها درگاه سریال کام یک ۲۵ پایه ای می باشد ولی اگر ماوس سازگاری نداشت می توانید از تبدیلگرها بهره ببرید که در بازار موجود است

در کل مهمترین مقیاس ها همین ها بودند ولی یکی از دلایل خرید می تواند نام شرکت و اعتبار آن باشد برای مثال ماوس های شرکت ماکروسافت کاملا شناخته شده است البته اصل های آن امیدوارم با این مقاله نسبتا کامل شما با ماوس و کارایی آن آشنا شده باشید در بحث های بعدی سعی می شود قطعات دیگری را نیز مورد ارزیابی کامل قرار داد.

● ماوس را بهتر بشناسیم

امروزه موس دارای جایگاه خاصی می باشد. موس قادر به تشخیص حرکت و کلیک بوده و پس از تشخیص لازم، اطلاعات مورد نیاز را به رایانه ارسال می کند تا عملیات مورد نیاز انجام شود. در سیستم های اولیه موسی وجود نداشته زیرا رایانه ها در آن زمان دارای اینترفیسی مشابه ماشین های تایپ یا کارت پانچ بودند. بعداز چندین سال کلید های پیکانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند، (حدوداً اواخر سال ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰) سپس مدادهای نوری و Joy Stickها به بازار عرضه شدند، تا اینکه موس به همراه رایانه های مکینتاش ارائه گردید و این یک موفقیت بزرگ بود.

عملکرد موس طبیعی و قیمت آن بسیار ارزان بود تا اینکه سیستم های عامل نیز از موس حمایت کردند.مهم ترین عملی که موس انجام می دهد تبدیل حرکت دست به سیگنال هایی است که رایانه قادر به استفاده از آن می باشد.

● اجزای اصلی موس

گوی کوچکی درون موس قرار دارد و سطح مورد نظر را لمس نموده، حرکت کرده و می چرخد.

دو غلتکی که گوی را لمس می کنند (که یکی حرکت x را تشخیص می دهد و دیگری حرکت y را.)

هر غلتک به یک میله متصل می باشد و میله باعث چرخش دیسک می گردد.

در دو طرف دیسک دو قطعه اصلی وجود دارد که یکی LED مادون قرمز و دیگری سنسور مادون قرمز می باشد. دیسک دارای سوراخ هایی می باشد که باعث شکست نور می شود، این نور توسط LED ایجاد می شود بدین ترتیب سنسور مادون قرمز پالس های نور را مشاهده می کند. تعداد پالس ها با سرعت موس و مسافتی که موس حرکت می کند ارتباط مستقیم دارد.

پردازنده ای که بر روی برد قرار دارد ، پالس ها را خوانده و تبدیل به باینری می کند و به رایانه ارسال می نماید.

▪ نکته: قطر گوی موس تقریباً ۲۱ میلیمتر، قطر غلتک ۷ میلیمتر و تعداد سوراخ های دیسک ۳۶ عدد می باشد.

● موس های نوری

این موس ها در اواخر سال ۱۹۹۹ به بازار ارائه گردیدند و در هر ثانیه توسط دوربین کوچک خود ۱۵۰۰ تصویر می گیرند. این موس ها در محل مسطحی قابل استفاده می باشند.

موس های نوری دارای یک Led قرمزرنگ می باشند که باعث تشعشع نور درون یک سنسور Cmos می باشد. این سنسور هر تصویر را برای تجزیه و تحلیل در اختیار پردازنده سیگنال های دیجیتال (dsp) قرار می دهد.

Dsp با سرعت ۱۸ میلیون دستور العمل در ثانیه عملیات خود را انجام می دهد و قادر به تشخیص الگوهای موجود در تصاویر و نحوه تغییر آنها با تصویر قبلی می باشد. Dsp قادر به تشخیص میزان حرکت موس بوده و پس از آن مختصات مربوطه را برای رایانه ارسال می کند. رایانه نیز مکان نما را در مختصات تعیین شده بر روی مانیتور قرار خواهد داد.

● کانکتورهای موس

اغلب موس ها امروزه از یک کانکتوراستاندارد PS /۲ استفاده می نمایند. این کانکتورها دارای۶ پین می باشند.

هر یک از این پین ها عملکرد مخصوصی دارند. زمانی که موس حرکت می کند و یا کاربری دکمه آن را کلیک می نماید، موس ۳ بایت اطلاعات را برای رایانه ارسال می نماید.

بایت اول شامل وضعیت دکمه سمت چپ، وضعیت دکمه سمت راست، صفر، یک، جهت x، جهت y و موارد دیگر می باشد. دو بایت بعدی شامل مقادیر x و y و تعداد پالس های تشخیص داده شده در جهت x و y نسبت به آخرین اطلاعات ارسال شده می باشند.

● کلید ها

بیشتر موس ها دارای دو کلید می باشند، بعضی از موس ها سه یا چهار کلید دارند. کلید سمت چپ برای ضربه زدن روی نمادها یا گزینه های پنجره های برنامه استفاده می شود.

کلید سمت راست نیز برای فراخوانی از فرمان یا میانبرها به کار می رود. کلیدی که بین کلید های چپ و راست، پایین آن و یا در کناره قاب موس قراردارد برای پیمایش صفحه (Scroll) استفاده می شود.

● موس های بی سیم

این موس ها اطلاعات خود را از طریق موج های رادیویی و یا نور مادون قرمز به رایانه ارسال می کنند در نتیجه سیمی به کار نمی رود. موس های بی سیم دارای فرستنده، باتری و گیرنده متصل به کارت اصلی می باشند

                      منبع :
Clickrast

اطلاعاتی کامل در مورد ماوس

 

 

امروزه ماوس دارای جایگاه خاصی می باشد. ماوس قادر به تشخیص حرکت و کلیک بوده و پس از تشخیص لازم، اطلاعات مورد نیاز را به رایانه ارسال می کند تا عملیات مورد نیاز انجام شود. در سیستم های اولیه ماوسی وجود نداشته زیرا رایانه ها در آن زمان دارای اینترفیسی مشابه ماشین های تایپ یا کارت پانچ بودند. بعداز چندین سال کلید های پیکانی در اغلب ترمینال ها مورد استفاده قرار گرفتند، (حدوداً اواخر سال ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰) سپس مدادهای نوری و Joy Stickها به بازار عرضه شدند، تا اینکه ماوس به همراه رایانه های مکینتاش ارائه گردید و این یک موفقیت بزرگ بود.
عملکرد ماوس طبیعی و قیمت آن بسیار ارزان بود تا اینکه سیستم های عامل نیز از ماوس حمایت کردند.
مهم ترین عملی که ماوس انجام می دهد تبدیل حرکت دست به سیگنال هایی است که رایانه قادر به استفاده از آن می باشد.
اجزای اصلی ماوس
- گوی کوچکی درون ماوس قرار دارد و سطح مورد نظر را لمس نموده، حرکت کرده و می چرخد.
-
دو غلتکی که گوی را لمس می کنند (که یکی حرکت x را تشخیص می دهد و دیگری حرکت y را.)
-
هر غلتک به یک میله متصل می باشد و میله باعث چرخش دیسک می گردد.
-
در دو طرف دیسک دو قطعه اصلی وجود دارد که یکی LED مادون قرمز و دیگری سنسور مادون قرمز می باشد. دیسک دارای سوراخ هایی می باشد که باعث شکست نور می شود، این نور توسط LED ایجاد می شود بدین ترتیب سنسور مادون قرمز پالس های نور را مشاهده می کند. تعداد پالس  ها با سرعت ماوس و مسافتی که ماوس حرکت می کند ارتباط مستقیم دارد.
-
پردازنده ای که بر روی برد قرار دارد ، پالس ها را خوانده و تبدیل به باینری می کند و به رایانه ارسال می نماید.
نکته: قطر گوی ماوس تقریباً ۲۱ میلیمتر، قطر غلتک ۷ میلیمتر و تعداد سوراخ های دیسک ۳۶ عدد می باشد.
ماوس های نوری
این ماوس ها در اواخر سال ۱۹۹۹ به بازار ارائه گردیدند و در هر ثانیه توسط دوربین کوچک خود ۱۵۰۰ تصویر می گیرند. این ماوس ها در محل مسطحی قابل استفاده می باشند.
ماوس های نوری دارای یک LED قرمزرنگ می باشند که باعث تشعشع نور درون یک سنسور CMOS می باشد. این سنسور هر تصویر را برای تجزیه و تحلیل در اختیار پردازنده سیگنال های دیجیتال (DSP) قرار می دهد.
DSP
با سرعت ۱۸ میلیون دستور العمل در ثانیه عملیات خود را انجام می دهد و قادر به تشخیص الگوهای موجود در تصاویر و نحوه تغییر آنها با تصویر قبلی می باشد. DSP قادر به تشخیص میزان حرکت ماوس بوده و پس از آن مختصات مربوطه را برای رایانه ارسال می کند. رایانه نیز مکان نما را در مختصات تعیین شده بر روی مانیتور قرار خواهد داد.
کانکتورهای ماوس
اغلب ماوس ها امروزه از یک کانکتوراستاندارد PS /2 استفاده می نمایند. این کانکتورها دارای۶ پین می باشند.
هر یک از این پین ها عملکرد مخصوصی دارند. زمانی که ماوس حرکت می  کند و یا کاربری دکمه آن را کلیک می نماید، ماوس ۳ بایت اطلاعات را برای رایانه ارسال می نماید.
بایت اول شامل وضعیت دکمه سمت چپ، وضعیت دکمه سمت راست، صفر، یک، جهت x، جهت y و موارد دیگر می باشد. دو بایت بعدی شامل مقادیر x و y و تعداد پالس های تشخیص داده شده در جهت x و y نسبت به آخرین اطلاعات ارسال شده می باشند.
کلید ها
بیشتر ماوس ها دارای دو کلید می باشند، بعضی از ماوس ها سه یا چهار کلید دارند. کلید سمت چپ برای ضربه زدن روی نمادها یا گزینه های پنجره های برنامه استفاده می شود.
کلید سمت راست نیز برای فراخوانی از فرمان یا میانبرها به کار می رود. کلیدی که بین کلید های چپ و راست، پایین آن و یا در کناره قاب ماوس قراردارد برای پیمایش صفحه (Scroll) استفاده می شود.
ماوس های بی سیم
این ماوس ها اطلاعات خود را از طریق موج های رادیویی و یا نور مادون قرمز به رایانه ارسال می کنند در نتیجه سیمی به کار نمی رود. ماوس های بی سیم دارای فرستنده، باتری و گیرنده متصل به کارت اصلی می باشند

/ 1 نظر / 579 بازدید