ورزش بــدنــسازی

مقدمه :

سلامتی و تندرستی از بهترین نعمتها و از مهمترین عوامل موفقیت در زندگی هر انسانی است , زیرا از یک سو به او توانایی مقابله در برابر دشواریها و محرومیتها بخشیده و از سویی دیگر ظرفیت و توان بهره مند شدن از نعمتها و مواهب الهی را در زندگی به او ارزانی می دارد . اهمیت ورزش در سلامت و بهداشت را می توان جزء ثابتی از ورزش دانست . دلیل استقبال گسترده به ویژه در بین جوانان افزایش آگاهی از فواید ورزش و فعالیت بدنی منظم و مداوم در حفظ سلامت و ایجاد احساس رضایت و موفقیت در طول زندگی است .

نتایج بسیاری از تحقیقات این موارد را ثابت کرده است : فواید ورزش در سلامت قلب و عروق , کاهش و تثبیت وزن بدن , ایجاد هماهنگی و نرمی اعضاء و افزایش و درک و احساس مغزی را ثابت کرده است .

به طور کلی فعالیتهای ورزشی در دوران جوانی و نوجوانی می بایست مثل غذا خوردن به صورت یک عادت در آید , زیرا ورزش و فعالیتهای بدنی منظم نه تنها در سلامتی جسم و روان موثر بوده بلکه از بروز بسیاری از بیماریها مانند چاقی و بیماریهای عروقی و قلبی جلوگیری می کند .

به طور حتم , نام بدنسازی یا تمرینات با وزنه , و اخباری مبنی بر تاثیرات مثبت آن بر سلامتی افراد را بارها از رسانه های صوتی و تصویری دیده و شنیده اید , به عنوان مثال تحقیقات اخیر دانشمندان علم پزشکی حاکی از این است که تمرینات با وزنه یا همان بدنسازی , ورزشی است که شما را قادر می سازد تا در کوتاهترین زمان ممکن بدن خود را تحت فشار معینی قرار دهید , و حتی این امکان را به شما می دهد تا بخشی خاص از بدن را به صورت مجزا و به میزان و شدت دلخواه تمرین دهید .

فــوایــد ورزش بــدنــسازی :                                 

قدرت عضلات را زیاد می کند

دوام ماهیچه ها را طولانی می کند

اندام را متناسب می سازد

قدرت تارهای ماهیچه ای و استخوانی را افزایش می دهد

به بدن سلامتی و زیبایی می بخشد

اجرای حرکات ورزشی را توسعه می دهد

انعطاف پذیری را زیاد می کند

قدرت و سرعت بدن را افزایش می دهد

فشارهای عصبی ناشی از کارهای روزانه را کاهش می دهد

قلب را قوی کرده و سوخت و ساز بدن را بالا می برد

فشار خون را تنظیم می کند

عمر را زیاد کرده و کیفیت زندگی را بهبود می بخشد

یک فرم عالی نوسازی برای عضلات و مفاصل افراد معلول یا ضعیف به حساب می آید

ثابت کردن کلسترول خون و ازدیاد هموگلوبین و سلولهای قرمز خون

و هزاران اثر کاربردی و مفید دیگر .

 

بـــدنـــسازی از لــحاظ مــصرف اکســیژن :                             

1.    تمرینات هوازی                                                 2. تمرینات غیر هوازی

تمرینات هوازی ( ایروبیک ) تنها ورزشهای هوازی هستند که که به طور همزمان برای تهیه انرژی از دو منبع انرژی بدن یعنی کربوهیدرات ( گلوکز خون ) و چربی خون استفاده می کند . در حین اجرای تمرینات هوازی در هر ثانیه کالری بیشتری نسبت به هر نوع تمرین دیگری سوخته می شود . اگر کاهش وزن هدف اصلی ورزشکار باشد به هیچ عنوان تمرینات هوازی را با ورزش دیگری نمی توان جایگزین کرد .

دوچرخه سواری , سوار کاری , دو و میدانی , شنا و غیره .

در تمرینات غیر هوازی یا همان تمرینات با وزنه بیشتر کالری از طریق منابع کربوهیدرات ( قند خون ) مصرف می شود , به همین دلیل باعث به تعویق افتادن کاهش وزن می شود , اما تمرینات با وزنه دارای فواید بسیار زیادی برای کل بدن می باشد . انجام تمرینات با وزنه باعث می شود که چگالی استخوانها افزایش یابد , مفاصل و تاندونها قوی تر شوند و همچنین عضلات افزایش حجم پیدا کنند و تمام این موارد باعث می شوند که هم بهتر به نشر برسد و هم احساس سلامتی بیشتری در خود احساس کنید , ضمن اینکه افزایش حجم عضلانی باعث ارتقاء سطح متابولیسم بدن نیز می شود .

 

فــــرم بـــدنــــــهــا :                                                                

1.    لاغر و استخوانی یا اِکتومورف ( Ectomorph )

2.    بدن چاق یا اِندومورف ( Endomorph )

3.    بدن های ورزیده عضلانی نه چاق و نه لاغر یا مِزومورف ( Mezomorph )

 

علــم و هـــنر ساختـــن عضـــلــــات حــجیــم :

جوهر و اصل ورزش بدنسازی داشتن عضلات حجیم است . همه افراد دارای عضله هستند اما نه عضلاتی که در خور توجه باشد چون عضلات حجیم و تراشیده تنها با همت والا , استراتژی صحیح , تمرینات سخت و پشتکار به دست می آیند و این مساله به وطور مسلم کار ساده ای نیست . به طور کلی ساختن بدنی حجیم و عضلانی یه علم و هنر است .

 

 

ســخــت کـــوشـــی :

هر کسی قادر است که وزن بدن خود را افزایش دهد . تنها کاری که باید انجام دهد این است که مقدار مصرف کالری روزانه خود را چند برابر کند تا به وزن دلخواه خود برسد , اما این کار باعث می شود که به صورت یک توده چربی به نظر برسد و داشتن چربی برای هیچ کس قابل توجه نیست . وقتی مشخصه شما چاق و شکم گنده و از این قبیل عبارات می شود آن موقع است که وضعیت بد می شود .

پس به این نتیجه می رسیم که پر کردن معده با غذا برای داشتن بدن حجیم و عضلانی روش نادرستی است.به یاد داشته باشیم که نکته مهم داشتن عضلات ورزیده است نه چربی . اگر نسبت به کیفیت غذای مصرفی نیز بی توجهی شود , باز هم افزایش وزن به صورت چربی خواهد بود .

 

ســایـــز بــــدن در قیــــاس بــــا ســـایــــز عضلــــات :

یکی از اشتباهاتی که اکثر افراد در زمان افزایش وزن مرتکب می شوند نادیده گرفتن یک سری فاکتورهای اصلی می باشد , که بارزترین آنها هم تفاوت بین استخوان بندی با مقدار حجم عضلانی می باشد . واقعیت این است که تفاوت زیادی بین ساختار بدنی دو نفر با وزن یکسان وجود دارد , زیرا ممکن است اولی با وزن 95 کیلو و 7 درصد چربی دارای دور بازوی 48 سانتیمتر و دور کمر 84 سانتیمتر , در صورتی که نفر دوم با همان وزن و 22 درصد چربی , دارای 38 سانتیمتر دور بازو و 101 سانتیمتر دور کمر می باشد , پس این نکته که وزن بدن از چه چیزی تشکیل شده بسیار مهم است .

 

تمــــرینـــات بـــــا وزنــــه :

هیچ ورزش دیگری در روی کره زمین به اندازه تمرینات با وزنه و بدنسازی نمی تواند باعث افزایش حجم عضلات شود . شما می توانید با انجام تمرینات با وزنه و استفاده از برنامه های بدنسازی به حجم عضلات خود کمک کنید . دامنه کاربرد تمرینات با وزنه تنها به این که بر حجم عضلاتتان بیفزاید محدود نمی شود و می توان از آن برای دستیابی به کارکردهای متفاوتی مثل افزایش سرعت , قدرت , استقامت و سایز بدن استفاده کرد . برای این که بخواهید هر یک از عضلاتتان بزرگتر به نظر برسند باید از برنامه تمرینی مختص به همان عضله استفاده نمایید . در مراحل اولیه بدنسازی تقریبا هر برنامه ای برای شخصی موثر واقع شده و باعث رشد می شود , به مرور زمان این روند آهسته تر شده و در نهایت به جایی می رسد که بدن دیگر رشد نمی کند .

 

رژیــــم غـــذایـــــی :                                                    

یکی از مهمترین عوامل در افزایش حجم عضله رژیم غذایی مناسب می باشد . اکثر متخصصان ورزشی مدعی هستند که تاثیر رژیم غذایی در مقایسه با تمرینات با وزنه به صورت برابر عمل کرده و حتی در بعضی موارد دارای تاثیرات بیشتری نیز می باشد .

آرنولد شوارتزینگر می گوید : تمرینات با وزنه صرفا باعث تقویت عضلات می شود و برای ساختن عضلات بیشتر و رشد آنها , رژیم غذایی شما باید از لحاظ ارزش غذایی در سطح بالایی باشد و باعث رشد و افزایش وزن می گردد . پُرتِر کاتلِر معتقد است : اولین و مهم ترین چیزی که برای افزایش حجم عضلانی باید به آن توجه خاص مبذول داشت رژیم غذایی مناسب است .

اکثر بدنسازان اهمیت تغذیه را نادیده گرفته و به این نکته توجه ندارند که عامل اصلی برای افزایش وزن اضافه کردن حجم عضلات , تغذیه و رژیم غذایی است .

 

تـــمرینـــات ســــخــــت :

انجام تمرینات بدنسازی به منظور حجم عضلانی بیشتر واقعا یک کار پر زحمت و پر مشقت است, و هیچ راه دیگری جز این وجود ندارد . اگر عکسهای بدنسازان مطرح جهان را ببینید به طور آشکار یک مورد کاملا برایتان جلب توجه خواهد کرد و آن هم این است که انگار این اشخاص در حال درد کشیدن هستند که واقعا هم همینطور است , زیرا اضافه کردن بر حجم عضلات خیلی سخت است . در اصل فرد بدنساز می خواهد فضایی بیشتر درروی کره زمین اشغال کند و واقعیت امر این است که این کار ساده نیست , زیرا اگر بدنسازی کاری ساده و راحت بود , شما در اطرافتان افراد زیادی با فیزیک بدنی ایده آل و بدنهای عضلانی مشاهده می کردید .

 

اســتــراحـــت و بـــازســـازی عضلــــات :

ممکن است از این که برای به دست آوردن حجم عضلانی بیشتر باید این همه زحمت و مشقت را متحمل شوید از بدنسازی ناامید شده و تمایل پیدا کنید که از تمرین دست بکشید , اما ناامید نشوید زیرا یک خبر خوش برایتان داریم . درست است  که برای به دست آوردن عضله باید زحمت کشید , ولی در عوض بدنتان نیازمند استراحت بیشتری برای بازیابی توان از دست رفته و ترمیم خواهد بود . اگر هدفتان از تمرین با وزنه این است که به تناسب اندام برسید , پس بهتر است که زمان استراحت بین حرکات را کم کنید . اگر هدفتان اضافه کردن حجم عضلانی است باید زمان استراحت بین حرکات را بیشتر کنید . اجرای یک تمرین سنگین , نیازمند استراحت بیشتری بین روزهای تمرینی می باشد .

واقعیت این است که بدن در هنگام اجرای تمرینات سنگین با وزنه رشد نمی کند , بلکه در طول جلسه تمرینی , یک سری از مویرگهای ریز داخل عضلات پاره می شوند و اگر به طور مداوم و بدون استراحت به تمرین بپردازید مطمئنا چیزی جز ضعف و ناتوانی عاید شما نمی شود . استراحت و بازیابی از نکات بسیار مهم در بدنسازی است و از آنها به عنوان ارکان حیاتی ورزش بدنسازی یاد می شود . رشد عضلانی دقیقا از زمان شروع به خواب شما آغاز می شود , پس اینطور به نظر می رسد که ما هر چه بیشتر بخوابیم بدنمان بیشتر رشد می کند , البته این مساله تا حد معینی از خواب صدق می کند .

 

شـــــروع کنــــیـــد :

قبل از شروع به تمرین یک دفترچه تهیه کنید و اهداف و مواردی که لازم است در آن یادداشت کنید , از یکی از دوستان خود بخواهید که از شما دو عکس با شرت بدنسازی بیندازد , خودتان را وزن کنید و در دفترچه یادداشت کنید . سایز دور گردن , سینه , بازو , ساعد , کمر , ران  و ساق را گرفته و با ذکر تاریخ در دفترچه وارد کنید . اگر مقدور بود بوسیله روشهای موجود ( مثلا پریدن در آب استخر ) درصد چربی بدن خود را نیز اندازه گیری کنید . البته این موارد معمولا کلینیک های ورزشی انجام می گیرد. همچنین مقدار حداکثر وزنه ای را که در حرکاتی مانند پرس سینه , جلو بازو , پشت بازو , اسکوات , پرس سرشانه , دِد لیفت , حرکت دو ضرب وزنه برداری می توانید انجام دهید را به دست آورده و یادداشت نمایید .

 

دوپــــیـــنـــــگ :

دوپینگ ورزش ما را به خطری جدی می اندازد و چون ورزش خود نوعی هنر به حساب می آید پس این یک گروه هنری است که در واقع اسیر می شود . خیلی زیاد یا کم در همه محدوده های ورزشی سعی می شود که بوسیله مواد ممنوعه و شیوه های مختلف منفعت هایی ظاهری ولی زودگذر برای خود فراهم کنند . ظروع ورزش کردن بعنوان یک پایه و اساس ورزش احتیاج به زمان دارد که این ضد چیزی است که حیطه ورزش امروز از آن استقبال می کند . برای مبارزه با دوپینگ احتیاج به یک نشر همکاری همگانی داریم که می بایستی قدرتمان در همان مرتبه یکدست کرده و حتی بوسیله کمک خود ورزشکاران با کمی حوصله ریشه آن را بسوزانیم  که این خود نیازمند زمان کافی است .

 

انــــواع دوپــــینــــگ :

1.   دوپـــــینــــگ بوســـــیلــــه داروهـــــــای محـــــرک :

در این گروه محرکهایی قرار دارند که باعث فعال شدن و تحریک سیستم عصبی مرکزی می شوند مانند : آمفتامین , کوکائین , کافئین و .... .

این گروه از داروها به عنوان تحریک کننده های قوی , قبل و یا در حین مسابقات استفاده می شوند که کاملا ممنوع هستند . بسبب مصرف این چنین داروهایی فعالیت موثر افزایش پیدا می کند و آمادگی ریسک بیشتر می شود و خستگی در حین انجام فعالیت کاهش پیدا می کند غافل از اینکه بعد از رسیدن به آن هدف موقت , اتفاقات ناخوشایندی همچون محرومیت همیشگی از ورزش یا مرگ بهمراه می آید .

2.   دوپیـــــنـــگ بیهــــوش کننـــده هـــا و بـــی حـــس کننــــده هـــای موقــــتـی :

این گروه از مواد برای خفقان درد عضلات کاربرد دارد .

3.   دوپـــــینـــگ استـــروئیـــدهـــای آنـــابولیــــــکــی :

این گروه از داروها در تاثیر بر روی هورمونها مردانه همچون تستوسترون مهارت خاصی دارند و روی عضلات نیز تاثیر می گذارند . افزایش رشد عضلات و تاثیر رشد موثر این دارو علتی است که باعث شده پرورش اندام کاران دنبال آن بروند .

4.   دوپیــــنــگ بلـــــوک بـــتـــا :

شما می توانید در تعدادی ازورزش ها آرامش را هدف خود قرار دهید مثل گلف و تیراندازی . این دارو اغلب در مورد ورزشها ی دیگر تاثیر معکوس دارد چون که فرکانس قلب را برای مدتی کاهش می دهد . به همین دلیل کمیته پزشکی ( IOC ) تعیین شده است که این گروه فقط در انواع ورزشهای غیر استقامتی کنترل شده است .

5.   دوپــــینـــگ داروهــــای محــــرک ادرار :

این گروه از داروها در انواع ورزشها جایگاهی دارند که مورد استفاده قرار بگیرند . مانند بوکس , وزنه برداری و ... که بر طبق رده و دسته وزنی حائز اهمیت هستند . آنها با کم کردن آب بیش از حد بدن و همچنین کاهش وزن همراهند . علاوه بر این می توانند مصف دارویی ( پزشکی ) نیز داشته باشند که بوسیله افزایش میزان مصرف داروهای دوپینگی دیگر پوشانده می شود .

6.   دوپیــــنــگ هـــورمونـــهــای رشـــد و مـــواد تاثــیر دار آنـــابولــیکــی و شــبیــه آن :

سوماتروپین یکی از داروهای این دسته می باشد که همچون آنابولیکها بر روی عوامل تاثر گذار سازنده عضله حکم فرماست . اما مشکل بشود این مورد را ثابت کرد و مدرکی علیه آن آورد .

هورمون ( Erythropoietin ) ساخته شده در کلیه , ساخت ( Erythrocytes ) را افزایش می دهد و بواسطه همین مساله ظرفیت حمل مواد اسیدی را بالا می برد .

7.   دوپــــینــــگ خـــونـــی :

بوسیله ورود به خون چه خود یا چه از غریبه , می تواند ظرفیت حمل مواد را بالا برده و بنابراین توانایی عملکرد ویژه در انواع ورزشهای استقامتی تسریع پیدا می کند .

 

عـــوارض جــانبـــی و مـــرگـــبــار دوپـــینـــگ :

همه داروهای دوپینگی عوارض جانبی زیاد و مهمی را بدنبال دارند . یک فرد سالم اجازه ندارد که از این گروه مواد استفاده کند . این عوارض همه در علم پزشکی ثابت شده است . شما اگر همه امکانات را دارید با این وجود نباید وارد این مقوله شوید . این ریسک یک خسارت و صدمه طولانی و جدی به شما می زند که گاهی با مرگ همراه است .

 

 

 

طبـــقـــه بنـــدی عـــوارض جــانـــبی دوپـــینــــگ :

 

عـــوارض جانـــــبی مــــواد مــــحرک :

1.    وضعیتهای خستگی سخت

2.    در هم ریختگی و فروپاشی شخصی

3.    حالت تهوع

4.    اختلالات و ناراحتیهای قلبی

5.    سست شدن گردش خون

6.    ناتوانی عمیق

 

عــــوارض جانــــبی داروهـــــای بیهـــــوش کننــــده سیســــتمــی :

1.    تغییر در سیستم درک

2.    اختلالات ارتباطی

3.    خستگی شدید در ترکیب با مواد محرک

 

عــــوارض جــانـــبی استـــــروئــیدهـــای آنـــابولـــیکــی :

1.    صدمه های وارد بر کبد

2.    لطمه زدن و کاهش متابولیسم چربی

3.    سخت شدن شریانها

4.    اگر بزرگنمایی رشته های عضلانی قلب در حین کم کردن انبوه مویرگها صورت بگیرد باعث کند شدن کار قلب می شود

5.    پیدا شدن آثار مردانه در زنها

6.    کوچک شدن بیضه ها و کم شدن ساخت اسپرم

 

عـــوارض جـــانــبی بلـــوک بـــتــا :

1.    کاهش توان عملکرد بدنی بواسطه فرکانس قلب

2.    تاثیر قوی بر روی عضلات قلب در سعی و تلاش و فعالیتهای زیاد و وسیع

 

عــــوارض جـــانبـــی داروهـــــای محــــرک ادرار :

1.    اختلالات تنظیم گردش خون

2.    گرفتگیهای عضلانی

3.    اختلالات مجرایی

4.    گرفتگی عضلات معده

 

عــــوارض جــــانبـــی هــــورمونـــــهای رشــــد :

1.    رشد غیر عادی از سمت استخوانها و اعضای درونی

2.    EPO : سرپوش برای مویرگها

 

عــــوارض جــــانبــــی دوپــــینـــگ خــــونـــی :

1.    خطر سرایت بیماریها بوسیله تزریق خون غریبه

خطر ذخیره کردن بیماری و انتقال خون و سرایت بیماری

 

/ 0 نظر / 118 بازدید